Suni Çim Açık Halı Saha...

Tenis Kort Yapımı...

Kapalı Suni Çim Halı Saha...

Biçim Suni Çim Halı Dekorasyon ve Peyzaj...

- Web Sitemiz Yenilendi...

Halı Saha Ayakkabısı

Futbol ayakkabısı alırken dikkat edeceğimiz özelliklere :

1)
 Futbol oynadığınız zeminin özellikleri ayakkabı seçiminizi önemli ölçüde etkileyecektir. Bu konuda satıcıya bilgi verin.

2) Sahada oynadığınız pozisyon, oyun boyunca sizden beklenen hız çok önemlidir. Özellikle tercih edeceğiniz ayakkabının kesimi burada devreye girer. Hızlı hareket etmesi gereken oyuncular düşük kesimleri seçerken, bilek desteği isteyenler yüksek kesimleri seçerler.

3) Üst yüzde genellikle deri kullanılır. Deri pahalıdır fakat yumuşak olduğu için tercih edilir. Sentetik ayakkabılar dayanıklı değildir. Derinin sağladığı bazı avantajları daha ucuza sağladığı için tercih edilirler.

4) Değiştirilebilir çivilere sahip olan bir ayakkabı alıyorsanız değişen hava koşullarında ve yüzeylerde oynamak için iyi bir seçimdir. Gerektiği yerde çivilerinizi değiştirerek aynı ayakkabıyı kullanabilirsiniz.

5) Futbol ayakkabısı alacaksanız bunu futbol sezonu öncesi yapın. Böylece çok daha ucuza alabilirsiniz.

6) Futbol ayakkabılarının tabanı kauçuk olmalı ve futbol yönetmeliğine uygun olmalıdır. Resmî bir maçta, herhangi bir spor ayakkabısı ile futbol oynanmasına izin verilmez.

7) Kadınların ayakkabıları erkeklerinkine göre daha dardır. Fakat geniş ayaklı kadınlar erkek ayakkabılarını tercih edebilirler.

8) Yeni başlayan oyuncular için sentetik üst yüzü olan ve kauçuk tabanı olan ayakkabılar önerilir. Profesyonel oyuncular ise deri ayakkabıları tercih etmelidir.

9) Deri ayakkabılar ıslandığında bir miktar suyu emerler, ıslanmış futbol ayakkabıları yanlış kurutulursa sertleşip şekilleri bozulur. Sentetikler bu konuda daha az sorun çıkarır. Deri futbol ayakkabılarınız ıslandıysa içine gazete koyun, doğal hâliyle kurumaya bırakın. Sıcağa maruz bırakmayın.

10) Eğer salonda veya başka bir kapalı alanda futbol oynuyorsanız kros ayakkabısı ile oynayabilirsiniz.

11) Oyun oynanan zemine göre; kavrama sağlayan, çekiş ve denge özelliği olan ayakkabılar seçin. Seçtiğiniz ayakkabı, atlama ve kalkış için yeterince yaylanma özelliğine sahip olsun.

12) Ayaklarınız ayakkabının içine rahatlıkla oturmalıdır. Ayakkabıyı futbol oynadığınız çoraplarla deneyin. Yastıklama özelliği açısından ayakkabının içini inceleyin. Yastıklama malzemesi çok kalın olmamalıdır. Bu zemini hissetmenizi azaltır ve ayakkabıya gereksiz ağırlık ekler.

13) Sabit çivili ayakkabılar değiştirilebilir çivili ayakkabılara göre daha ucuzdur. Fakat çıkarılabilir çivili ayakkabılar farklı hava ve zemin koşullarında kullanılabildiği için tek ayakkabı ve çeşitli özellikteki çivileri almak yeterli olacaktır. Uzun vadede düşünüldüğünde ise çıkarılabilir çivili ayakkabılar daha ekonomiktir.

14) Özellikle deri ayakkabıları vizon yağı ile korumak önerilir. Bu uygulama, ayakkabı derisini daha yumuşak ve rahat yapar. Kar, güneş ve sudan korur.

15) Çıkarılabilir çivileri olan bir ayakkabı aldıysanız çeşitli boyutlarda yedek çiviler de alın. Çıkarılabilir çiviler dört farklı boyuttadır. Farklı boyutlarda olması farklı zeminler için seçenekler sunar. Çivileri takıp çıkarmak için uygun bir anahtara da ihtiyaç duyacaksınız.